Torte me çokollatë

Përbërësit

 • 4 vezë
 • 1 gote sheqer
 • 1 gote qumësht
 • 1 gote vaj vegjetal
 • 1 Pluhur pjekje
 • 1 vanilje

PËR SOS

 • 2 gota qumësht
 • gjysme gote vaj vegjetal
 • 2 luge te gjelles kakao
 • 1 gote sheqer
 • 40 gr çokollatë

Përgaditja:

Sheqerin, qumështin, dhe vajin vegjetal derdhni në një tenxhere, pasi fillon të vlojë ia shtoni çokollatën.
Për torte, vezët dhe sheqerin tundeni mirë pastaj ia shtoni përbërësit e tjerë dhe i përzieni.
Në tepsinë e lyer me vaj e derdhin glazurën e tortës, tortën e pjekëni në temperaturë 175 gradë celsius.

Tortës pas pjekjës ia bëni disa vrima dhe ia derdhni sosin përmbi.
E preni në copa të vogla dhe e shërbeni të ftohtë.
Ju bëftë mirë!