Si te shtojme peshe?

#Nese jeni nje nga ata personat qe jane nen-peshe, e dini se sa e veshtire eshte per t’i shtuar ca kile. Por sic eshte problemi per te humbur peshen, nje planifikim i vogel dhe vemendje ne ushqim te mire mund te ju ndihmoj te shtoni peshe.

Si te shtojme peshe

E keni te veshtire te shtoni peshe? Nese po, ndoshta ua keni zili familjes dhe shoqerise. Ju duket se edhe nese konsumoni shume cokollata dhe hamburgera, prape nuk mund te shtoni ndonje kile.

Edhe Ken Chuk eshte i ketij mendimi. Ai esthe menaxher i financave, 32 vjecar, i cili deshiron ta kete mundesine te veshe kostumin e punes dhe te duket njejte si koleget e tij. Metabolizmi i shpejt i tij si dhe tendenca qe te ndihet i ngopur me porcione te vogla, e bejne te veshtie per te te shtoj peshe ne gjatesine 1.80 m me peshe 63 kg. Ai kishte provuar te ngreje pesha, te marre proteina, si dhe te ushqehej rregullisht me akullore, keksa — mirepo ishte e kote.

“Cdokush ne familjen time jane te dobet,” shpjegon banori i New Yorkut. “Kam heqe dore nga tentimi per te shtuar peshe sepse e kam kuptuar qe kjo do te ndodhe ne menyre natyrale.”

Cfare ka te keqe te jeni i holle kur nuk llogaritet si problem fenomen krahasuar me peshen e tepruar? E verteta eshte qe te qenurit nenpeshe barte rreziqet e veta.

Ata qe jane shume te dobet zakonisht kane sistem te imunitetit me te dobet, duke i bere te prirur ndaj infeksioneve, si dhe kohe te ngadalshme te rikuperimit nga semundjet. Kane masa te vogla te muskujve, floke jo ideale, dhembe, etj. Mund te kene probleme ne rregullimin e hormoneve, si dhe femrat mund te kene probleme me ciklin menstrual.

E gjitha kjo mund te shmanget duke mirembajtur peshen ne menyre te shendetshme, e cila edhe variron nga personi ne person.

Pse aq te dobet?

Ka shume arsye se pse njerezit mund ta kene te veshtire te shtojne peshe. Gjenet normalisht se mund te luajne rol, por personalitetet individuale si dhe ambienti mund te jene faktor te rendesishem.

Shpesh here njerezit mendojne se kane metabolizem te shpejt, po kjo nuk eshte gjithmone e vertet. Ata mund te jene me shume aktiv fizikisht.

Per shembull, ka njereze qe levizin larte e poshte me shume, duke djegur me shume kalori se sa qe marrin. Ky nivel i aktivitetit fizik nuk eshte gje e keqe, por te qenurit te vetedijshem eshte e rendesishme per te kuptuar faktoret qe ndikojne ne peshen e personit.

Pastaj ka nga ata qe e humbin apetitin, perjetojne ndryshim ne metabolizem, si dhe humbin mase ne muskuj shpejt per shkak te arsyeve, si semundja, dhimbja kronike, depresioni, stresi, si dhe efektet anesore te droges.

Menyrat e Rekomanduara per Shtimin e Peshes

  • Hani ushqim me kalori me nivel te larte, vitamina, minerale, dhe jo me yndyre apo sheqer te larte.
  • Nese ngopeni shume shpejt, provoni te hani ushqim me kalori te shumte, si dhe kombinoni lloje te ndryshme te ushqimit ne menyre qe te ju duhet me e pasur menyja dhe rrjedhimisht te jete me e shijshme per ju.
  • Mos pini lengje gjysme ore para dhe pas ngrenjes.
  • Pini lengje te perziera (molle/pjeshke/portokall/banane dhe jo juice te vetem nje fruti) per marrje me te madhe te kalorive.
  • Provoni sasi te vogel te alkoholit (nje gote vere, apo nje shishe te vogel birre) para ngrenjes, pasi qe kjo mund te stimuloj aptetitin. Mirepo, kjo nuk vlene nese jeni nen regjimin e medikamenteve, si dhe sasia e tepert e alkoholit vetem cka do te sillte probleme per shendetin tuaj.
  • Ngrenje te lehta ndermjet shujtave. Arra, fruta te thata, si dhe jogurti jane opsione te mira, por eshte e rendesishme qe ju te zgjedhni ushqime me vlera ushqyese qe jane te shijshem per ju.
  • Para gjumit hani ndonje sanduic me gjalpe para se te fleni.