Sa kushton kompjuteri me i lire?

Raspberry Pi kompjuteri i lire tė cilin e vė nė funksion pi Linux mė nė fund ėshtė nė prodhim dhe nė shitje. Edhe pse pėr tani ėshtė nė dispozicion modeli pi shtrenjte prej 35 dollare, per cdo moment pritet qė ta dalė nė shitje edhe modeli pak mė i vogel qė do tė kushtojė rreth 25 dollare.

Kėto pajisje e kanė procesorin 700MHz ARM, 256 MB memorie punuese, HDMI dhe RCA video daljet si dhe vrimėn pėr SD kartelėn.

Ajo per cka njėra pajisje ėshtė mė e shtrenjtė pėr 10 dollare eshte per dy vrima shtese per USB dhe porti i rrjetit.

Pra pėr te dy modelet eshte marre vendimi qe te vijne me 256 MB memorie.