Pse ka shume fanatik te Turqise ne Kosove?

Pse ka shume fanatik te Turqise ne Kosove

Si shqiptar nga Shqiperia me habit se sa shume kosovar jane me parimin “Turkun e kena vlla”. E kuptoj qe ne Kosova ka pas ndikim me te forte sesa ne Shqiperi por prap se kuptoj pse duhet ti duash ne ate far pike.

Ata na kan pushtu, na kan vra e pre edhe ka shqiptar qe i dojn.

Edhe mu si Kosovar me pengon shume kjo retorike, perveq ne politike dhe rrethe fetare nuk eshte qe ndihet shume kjo ‘dashuri’ per turqi.

Ne te njejten kohe e shoh kete problem njejte si ju nga Shqiperia qe jeni fanatik te Greqise, ne jug sidomos emrat dhe dashuria per te qene grek eshte toalisht e pa arsye. (edhe Italia njejte)

1 Like

lale nuk e di ca personash ke taku, nk e di ca ke degju por un snjof njeri te thot qe grekun ene italjonin i kemi vllezer.

Mund te thush qe shum veta kan marr pashaport gerke sepse mas 90tes iken ene imigrun atje, e njejta gje ene per italjonin. Un snjof ene skom degju njeri qe te shprehe dashuri kundjret grekut.
Per italjonin ke te drejte ama mos thuj qe i konsiderojm vllezer. Ka nji ndryshim kur ke xhelozi per nje vend si italia qe per ne ne vitet 90 ishte super e civilizuar dhe kishte gjera qe ne nuk i kishim enderruar dhe ishte ne mod te silleshe si italjon dhe esht gje tjeter te quash vllezer dhe aleat.

Ne ne shqipri urrejm greket me shum se serbet se me ata kishim luft te drejtperdrejt sic kishit ju me serbt. Jugu i shqipris ka qen i pushtuar nga greket dhe aty ka minoritet helen qe din te flasin shqip. Ata madje e quajn veten Vorio Epiriot. Keta veta nuk valdisin flamur shqiptar por ate grek se jan grek. U ka ra per hall qe jetojn ne tok shqiptare

Fatkeqesisht ka shume aresye.

  1. Pas luftes ka pase fushate te organizatave islamiste qe fillimisht kane fillu me kurse falas per IT dhe gjuhe angleze (shume te nevojshme per te gjetur pune). E me vone keto organizata kane kushtezuar keto kurse me pjesemarrje edhe ne kurse tjera fetare, kane shpernda libra fetar etj …

  2. Keto organizata rekrutuan shume te rinje dhe I derguan per edukime fetare ne Turqi dhe vende tjera arabe. Te cilet me vone u kthen dhe u futen si imam ne xhamite e Kosoves. Pjesa tjeter histori.

  3. Shtoja ketyre dy argumenteve edhe faktin qe shumica jemi te pashkolluar dhe te varfer dhe si te tille manipulohen leht.

Besoje qe isha i qarte.
Per mua personalisht eshte e gerditshme dhe shume shqetesuese.