Produktet Joelastike ne Kerkese ose Oferte

Shumë produkte kanë çmime që janë elastike, dhe çmimeve që janë joelastike. Ndoshta, nëse ju e kuptoni saktësisht se çfarë është elasticitetit, ju pastaj vetvetiu mund të kuptoni për shumë mallra, nëse kërkesa do të jetë elastike apo joelastike.

Elasticiteti i kërkesës mat reagimin në sasinë e kërkuar për një ndryshim në çmim; në qoftë se përqindja e sasisë ndryshon më shumë se përqindja e ndryshimit të çmimeve, ajo konsiderohet elastike. Nëse përqindja e sasisë ndryshon më pak se përqindja e ndryshimit të çmimeve, ajo konsiderohet joelastike. Dhe për mallrat normale, ndryshimi i çmimit do të jetë në drejtim të kundërt nga ndryshimi sasior (rritja e çmimeve do të shkaktojë ulje të kërkesës).

Pasiqë të ardhurat totale janë të barabarta me çmimin herë sasinë, duke përcaktuar se cila ndryshon më shumë (çmimi ose sasia) së bashku me drejtimin e ndryshimit (rritjes së çmimit vs uljes së çmimit) do të përcaktojë nëse një ndryshim çmimi do të rrisë ose ulë të ardhurat totale.

Në shembullin e kafes, Ka shumë njerëz që janë të varur nga kafeja; për shumë njerëz përfaqëson diçka që ata do të kenë një kohë shumë të vështirë për të jetuar pa të. Kur këta njerëz shpenzojnë të ardhurat e tyre, ata do të konsiderojnë sikur kafeja është me të vërtetë një domosdoshmëri. Kjo është arsyeja pse kafeja do të jetë joelastike. Kur çmimi i kafes rritet (i cili në fakt ndodh kur qeveria të rrisë taksat mbi të), disa njerëz do të të lënë, ose do të reduktojnë konsumin, por të tjerët do të paguajnë çmimin më të lartë. Përqindja e rënjës se shitjeve të kafes në aspektin e numrit të kafes së shitur do të jetë më pak se përqindja e rritjes së çmimeve.

Derivatet janë gjithashtu shumë joelastike. Kjo është veçanërisht e vërtetë në afat të shkurtër. Ajo bëhet gjithnjë e më pak në afat të gjatë, sepse alternativat janë duke u bërë në dispozicion. Por në përgjithësi, kur rritet çmimi i derivateve, njerëzit ende do të vozisin dhe të mbushin rezervuaret e veturave.

Sa më e gjatë afati kohor i përfshirë, aq më shumë rritet elasticiteti. Kjo është për shkak se elasticiteti mat reagimin, dhe një kornizë më e gjatë kohore do të thotë më shumë kohë për të reaguar. Sa më e gjatë që të jetë koha e reagimit aq më shumë zëvendësues do të ketë.
Pra, në shembullin e mësipërm, derivati është më pak elastik në afat të shkurtër se në afat të gjatë.