Dallimi ne mes Monopoli dhe Oligopoli

Monopoli dhe oligopoli janë strukturat e tregut ekonomik ku ka konkurrencë të papërsosur në treg. Një treg monopol përmban një firmë të vetme që prodhon mallra pa zëvendësues të ngushtë, me pengesa të mëdha për hyrjen e firmave të tjera. Një treg oligopol ka një numër të vogël të firmave relativisht të mëdha që prodhojnë produkte të ngjashme, por pak më të ndryshme. Përsëri, ka pengesa domethënëse për hyrje për ndërmarrjet e tjera.

Në një monopol, shitësi vendosë çmimet e larta për mallrat, sepse nuk ka konkurrencë. Në një oligopol, çmimet janë të moderuara për shkak të pranisë së konkurrencës. Megjithatë janë më të larta sesa në konkurrencë të përsosur.

Barrierat e hyrjes në një treg monopol janë të larta për shkak të teknologjisë, kërkesës së lartë të kapitalit, rregullat e qeverisë, patentave dhe shpenzimet e përgjithshme të larta të shpërndarjes. Në një treg oligopol, pengesat për hyrje janë të larta për shkak të ekonomive të shkallës.

Një monopol ka fuqi nga fakti se ai është i vetmi shitës i qëndrueshëm i produktit në industri. Megjithatë, në një oligopol, firmat mund të ndikojnë në treg duke vendosur çmimet e tyre, strategjitë e marketingut dhe shërbimin ndaj klientit.

Në oligopol, firmat mund të bashkëpunojnë më tepër se të konkurrojnë. Bashkëpunimi i bën ato të veprojnë sikur të ishin një firmë. Kjo ndryshon strukturën e tregut nga të qenit një oligopol në një monopol. Duhet të ketë masa të konkurrencës në një strukturë tregu oligopol.

Madhësia gjeografike e tregut gjithashtu përcakton nëse ajo është një oligopol apo një monopol. Një firmë mund të dominojnë një industri në një zonë të caktuar ku nuk ka zgjedhje alternative për të njëjtin produkt, por kanë dy ose tre kompani të ngjashme që veprojnë në mbarë vendin. Kështu, firma mund të jetë një monopol në një rajon, por operojnë në një treg oligopol në një zonë më të madhe gjeografike.